Gyakran hallani azt a szót, hogy unszimpatikus, de persze megint nincs egy tanárnő a közelben, aki hirtelen szájon vágja az illetőt. Ha ez azért van, mert nincs már a Földön olyan tanár(nő), aki megpofozza a gyereket, akkor örülök neki, egyébiránt itt most "igény vóna rá".
Kerülendő: unszimpatikus.
Ajánlott: antipatikus.
A szimpatikus görög/latin eredetű szó, és szintén a görögből/latinból megörököltük vele az ellentétét is, ez az antipatikus szó. Az unszimpatikus szóra is van magyarázat, a un- egy német előtag. (Angolban is van vagy 4 előtag ellentétképzésre, és bizony meg kell tanulni, melyik szóhoz mi tartozik.) Ez kicsit olyan, mintha fognék egy görög szót, kiküldeném Németországba, hogy ugyan tegyenek már elé valamit, és csak aztán importálnám. Hacsak nem pl. sörről, vagy autóról van szó, akkor ez az eljárás nem szerencsés!
Ismét egy könnyelmű ígéret, de a latin eredetű szavakról még lesz szó, főleg az egyes- és többes számukról (médium, média, ugye), megmondom őszintén, én latinból elég gyökér voltam gimiben, de legalább jártam. Szép napot!
Ajánlott bejegyzések:
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Karbonade · http://magyaropera.blog.hu 2007.04.05. 09:59:01
Alvomacko 2007.04.06. 21:05:14
Zoli (SSDB) · http://ssdb.blogter.hu 2007.04.07. 07:45:17
Alvomacko 2007.04.07. 09:33:25
És kedves Zoli, itt nem az sms és chat-en használatos pongyola nyelvezetről van szó!
Ott sem lenne szabad minden nyelvi szabályt áthágni, mert ha majd valaki bekerül a tisztes közéletbe akkor a céges kör e-malbe nem írhatja, hogy sztem, meg valszeg....
Szóval nem ártana a privát szférában is megtartani a szabályokat...
És ha valaki azzal dicsekszik, hogy mennyire pocsék a helyesírása, akkor az figyeljen és ne azt kérdezgesse, hogy "nem mindegy?"
Zoli (SSDB) · http://ssdb.blogter.hu 2007.04.07. 10:16:00
"...Ott sem lenne szabad minden nyelvi szabályt áthágni, mert ha majd valaki bekerül a tisztes közéletbe akkor a céges kör e-malbe nem írhatja, hogy sztem, meg valszeg...."
>>> szted vki +haragudna akkor ha beleírná vki ezeket 1 kör emilbe? sokkal érthetőbb lenne és közvetlenebb, nem olyan távolságtartó hivatalos...
erről az angol nyelvvizsga és a "hivatalos " angol lev. forma jut eszembe. Volt anno 1 angol levtársam akivel leveleztünk... h ő semmilyen formát nem tartott be... sőőőt nyelvtanilag is olyan english hibákat vétett h ihaly... a "wbs" (write back soon) és egyéb érthetetlen rövidítésekről nem is beszélve.
De én u veszem észre ott nm naon tiltakoznak ezek ellen... állam kar6alommal. szal nm értem itt mijeza felháborodás(od).
de megértettem ez a blog más, másnak szól. békén hagylak.
Horváth Oszkár · http://oszkarsag.blog.hu 2007.04.07. 10:43:32
Gondolj egy egyetemi dolgozatodra, vagy az önéletrajzodra, mi az, amit ott használnál, és még belefér, és mi az, ami már nem.
klarissza 2007.04.08. 10:59:24
Ha nem tudjuk, mely idegennyelvű kifejezés helyes, használjuk a jól bevált édes anyanyelvünket!
pl.: ellenszenves-rokonszenves
De! Szerintem sem szükséges mindenáron és erőszakosan "magyarítani".
Horváth Oszkár · http://oszkarsag.blog.hu 2007.04.09. 19:08:13
Lehet, hogy az is megérne egy külön cikket, hogy milyen jó praktika kerülni azt, amiben nem vagyunk biztosak!
Klarissza 2007.04.10. 11:16:25
"Kifficcentsük"-ez nagyon jó! Felveszem a saját, időnként sajátságos szótáramba.
Böngészve a klf. állásajánlatok között, sokszor már azt sem tudom egyértelműen megállapítani milyen posztra keresnek munkatársat még akkor sem, ha nem szükséges a betöltéséhez idegen nyelv ismerete.
Az pedig már végképp egy másik téma, hogy mennyire erőltetik például tréningeken az amerikai típusú üzleti gondolkodás és gyakorlat elsajátítását minden kontroll, és alternatíva nélkül. Csoda-e, hogy tényleg elfelejtünk magyarul, ha a gondolkodásunkat is át akarják formálni?! (agymosás?)