Na és mi a helyzet a két tagból álló szóösszetételekkel? Az Egybeírjuk-különírjuk 1. cikkben az egybeírásról szóló felsorolásban röviden kitértem rá, hogy amennyiben csak 2 szóból áll a szóösszetétel, akkor bármi van, arcátlan módon egybe lehet írni, akárhány szótag.
Egyúttal nekem meg az a hiányosságom, hogy homályosan látom, mi számít szóösszetételnek (összetett szónak) és mi (alkalmi) szókapcsolatnak, de az MHSZ is azt állítja, hogy a kettő között nincs éles határ.
Akkor írjuk külön, ha egybeírva és különírva feltűnően (értsd: kurvára) mást jelent. Egybeírva összetett szó, különírva alkalmi szókapcsolat. A kulcs a jelentésváltozás. Sokszög = síkidom. Sok szög = egy komolyabb mennyiségű szög. Vagy ugye szarvas = állat... Faszén = tüzelőanyag...
Ugyanakkor azért vannak a kivételek még a szókapcsolatoknál is, hogy ne legyen elég csak ennyit megjegyezni, és néha mégis egybe kelljen írni. Azt pl. magyarázza meg nekem valaki, miért van külön a végül is, de egyben a legalábbis. Az ilyen dolgokra jó a Szólista (A-J | K-Z | PDF).
Ajánlott bejegyzések:
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
litemininyuszika · http://nyuszika-portal.blog.hu 2008.07.10. 11:05:31
lítiumion
lítium-ion
lítium ion
Az utolsót szerintem most és itt ki is zárhatjuk. Nekem a második a szimpatikusabb, viszont a rövidítését (LiIon) egybeírjuk. Az Office 2007 a lítiumiont tarja helyesnek. Az OpenOffice.org pedig a lítium-iont (szerintem ez a helyes). Na akkor most mi van, melyik a helyes? :)
Horváth Oszkár · http://oszkarsag.blog.hu 2008.07.13. 10:54:00
A szólistában a szén-dioxid például kötőjellel szerepel helyesen.
dirka 2008.08.03. 01:01:09
Nyuszika7H 2009.05.12. 21:36:41