Leveleket és más küldeményeket a posta címzésmintái szerint kell megcímezni (298.):
Mátyás Antal
Debrecen
Csapó u. 6-8. II. 10.
4024
Tehát név, (cégnév), település, utca, házszám, emelet, ajtó, irányítószám. A folyamatosan, egy sorba írt címeket a következőképpen lehet írni (az MHSZ alapján):
- Budapest VII. kerület, Rákóczi út 28. II. em.
- Budapest VII. ker., Rákóczi út 28/A II. em. 10/B
- Budapest VII., Rákóczi út 28/A II. 10/B 1072
- Szekszárd, Kadarka u. 4–6. 2700
A fentiek közül én azt javaslom, amiben az irányítószám látszik. A kerület senkit nem érdekel, hiszen Budapesten ez az irányítószám középső két számjegyével azonos (kivéve talán egyes postafiókok esetén). Én magam az egysoros címzést 1055 Budapest, Kossuth tér 1-3. formában szoktam használni, ez nem szerepel az MHSZ-ben (A magyar helyesírás szabályaiban), ezért valaki felvilágosíthatna, helyes-e.
A Magyar Posta információi a témával kapcsolatban:
- Szórólap a helyes címzéssel kapcsolatban (eredeti fájl a Posta oldalán: szorolap_belyeggel.pdf)
- Helyes címzés, címzési technikák (eredeti fájl a Posta oldalán: 3_helyes_cimzes.pdf)
- A postai irányítószámok XLS formátumban, a Posta oldalán: magyarországi postai irányítószámok (2MB körüli fájl, ha a link már nem működik, szóljatok!). Ha ezt minden webáruház szoftverbe beépítenék, mennyivel egyszerűbb dolga lenn a vásárlóknak és a futároknak!
- Szintén a posta szolgáltatása: Irányítószám-kereső
Ami a megszólításokat illeti: mások a lehetőségeink, ha hivatalos levelet írunk, és mások, ha magánlevelet, ezért ennek megfelelően írok példákat.
Hivatalos: Tisztelt Kovács Úr! Mélyen Tisztelt Asszonyom és Uram!
Magán: Kedves barátom! Kedves Nagy úr! Édes jó anyám és apám! Kedves Geri,
Azaz: hivatalosan nagybetűvel írandó az összes köznév is, kivéve a melléknevek (kedves - ha nem az első szó), kötőszók (és, vagy, stb.) esetében. Magánlevél esetében elég az első szót és a tulajdonneveket naggyal írni (149.). A megszólítás végére felkiáltójel dukál, de amint látszik, kizárólag magánlevélnél akár vesszőt is tehetünk a megszólítás végére. Ez nem az angol levelezés miatt van így, hanem A magyar helyesírás szabályai 253. szabálya rendelkezik róla. Sokan felháborodnak, ha ilyet látnak, ezek szerint nem teljesen jogosan, de kérek mindenkit, hogy magyar nyelvű hivatalos levelekben a vesszőt kerüljük, és ez vonatkozik az aláírás előtti elköszönő üdvözlésre is!
Amennyiben a megszólítás nem a levél elején, hanem szöveg belsejében szerepel:
Hivatalos+magán: Arra kérem a polgármester urat, szíveskedjen ügyemet kedvezően elbírálni. Légy szíves, barátom, látogass meg minket! Gyerekek, nézzétek csak! Nagyon vártalak már, édes fiam.
Azaz: a szöveg belsejében a közneveket, névmásokat kisbetűvel kezdjük. (149.) Szintén látható, hogy amennyiben a megszólítás mondat elején vagy végén áll, vesszővel választjuk el a mondat többi részétől. (254.) De például ilyet meg ne lássak (ezt hajlamos a Word helyesnek ítélni, mi több, ilyenre javítani): Arra kérem, a polgármester urat, hogy... Az a vessző ott, ejha, az kemény, mivel ez nem megszólítás, hanem a mondat tárgya. Egyébiránt amennyiben a megszólítás beékelődik a mondatba, helyes, ha mindkét oldalára vesszőt teszünk (mint a fenti példában a „..., barátom, ...”). (255.)
Fokozott tisztelet kifejezésére nagybetű is alkalmazható:
Hivatalos+magán: A legfőbb érdem az Önöké. Szeretném, Apám, ha nem értene félre. Szeretnék mindig Veled lenni.
Ez ismét egy vitatott dolog, hiszen sokakat - velem együtt - kiráz a hideg, ha nagybetűs névmást lát. Sőt, ha én kapok ilyen levelet, és én (Én:) vagyok naggyal írva, a fokozott tisztelet ellenére inkább jól lehordom a levélírót, hogy ezt sürgősen fejezze be. Ennek ellenére szabályos, amit tesz, csak amellett, hogy idétlenül néz ki leírva, azonos neműek között ennek némi homoszexuális felhangja is van. Ezzel a mondatommal legalább a homofóbokat leszoktatom erről. A fokozott tiszteletet sem kell túlzásba vinni, vagy ahogy Mr. Wolf mondja találóan a Ponyvaregényben, „Let's not start sucking each other's dicks quite yet”, a nem kevésbé értékes magyar fordítást azok iránti fokozott tiszteletből, akik érzékenyek erre, nem mellékelem.
Görög Ibolya protokollszakértő az önéletrajz-küldéshez ad segítséget, de tanácsait mindennapi levelezésünkhöz is megszívlelhetik:
- Hivatalos e-mail esetén is az üzleti (hivatalos) levelezés szabályai használandók.
- Ha nem tudjuk a címzett nevét, akkor a Jó napot kívánok! ajánlott (szemben ezek szerint a Tisztelt cím!-mel).
- A Kedves Béla!, Kedves Andrea! bizalmaskodás, és csak hosszabb ismeretség után javasolja.
Mielőtt egy fontosabb e-mailt elküldünk, vagy futtassuk át rajta a beépített helyesírás-ellenőrzőt, vagy gyorsan dobjuk át a szöveget Wordbe!
A levélírás formai követelményeiről szóló cikkből ajánlom:
- Az elköszönő formulák (Üdvözlettel, Tisztelettel) után nem kell pontot tenni.
- A cégbélyegzőt (ha nyomtatott levélről van szó) ne nyomjuk rá az aláírásra!
- Más forrásból itt említésre méltónak érzem, hogy a pecsét helyét „P. H.” kell jelezze, hiszen két szót rövidítünk. Tehát nem tanácsos kiírni, hogy
Pecsét Helye, és nem jó rövidítés az sem, hogyph.
Emlékszünk ugye arra, ami e-mailben nem megoldható, hogy az aláírást, elköszönést a lap jobb oldalának közepére, vagy ha úgy tetszik, jobbra rendezve írtuk, és az után, hogy Tisztelettel kettőspont és vessző sem kell, egyszerűen alá kell írni. Mivel az aláírásra e-mailben nincs mód egy e-mailben, gyakran teszünk valami írásjelet. Azt kérem, hogy ez a kettőspont legyen magyar levelezésben!
Ajánlott bejegyzések:
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Surfin · http://surfin.blog.hu 2007.06.05. 11:01:54
Magán: Tisztelt Nagy úr!"
Itt nincs véletlenül felcserélve a kedves és a tisztelt?
Horváth Oszkár · http://oszkarsag.blog.hu 2007.06.05. 11:28:07
Thai 2007.06.05. 13:26:54
A (szerintem túlzottan) hivatalos: "Mélyen Tisztelt Asszonyom és Uram!" helyett belefér még a "Tisztelt Hölgyem és Uram!" ? Illetve mindenképpen Asszonyom kell? Nem lehet a Hölgyem megszólítás? Szerintem a nők inkább szeretnek hölgyek, mint asszonyok lenni? Vagy az mindegy? :)
Köszönettel
T
Horváth Oszkár · http://oszkarsag.blog.hu 2007.06.05. 13:45:31
Az Asszonyom (szerintem) kifejezetten udvariatlan lehet, ha ismeretlennek írsz, ugyanis ha még hajadon, akkor ezzel öregbíted - azt pedig nem illik. Ugyanígy az angolban a Mrs (-né) és a Miss (kisasszony) összevont formáját szokták használni (Ms), ami mindkettőt jelentheti. Inkább emiatt jó a hölgy, mert amúgy a két szó közül egyik sem udvariasabb a másiknál.
Ez kicsit olyan, mint ahogy nem illik azt mondani, hogy "én még nem beszéltem magával", hanem "én még nem beszéltem önnel", kivéve, amikor egy 80 éves ember egy 25 évest "magácskának" szólít, természetesen alkalmi szexualizálás bújtatott szándékával. (Legalábbis ha én 80 leszek, én ezért fogom ezt használni. Eleve már most is.)
Off-topic külön kiemelnék még néhány össze nem illő szókapcsolatot, úgy mint egy „buzi úr”, a „tapló hölgy” és a „jóképű lány”.
Eastman 2007.07.16. 12:07:50
Várom a választ az eastblues@gmail.com -ra.
Előre is köszönöm!
Eastman
p308 · http://spor.blog.hu 2007.07.25. 10:39:10
06-12-234-4446
(06 12) 234 4446
06 12 / 234 4456
...
De lehet más is? Köszönöm!
Fedup Sári 2007.08.03. 15:09:27
p308 · http://imarket.blog.hu 2007.08.21. 13:23:34
pupari 2007.08.29. 13:28:37
És itt vajon kell-e pont a szám mögé?
Regulus · http://regulus2.freebase.hu/ 2007.08.31. 21:33:41
Horváth Oszkár · http://oszkarsag.blog.hu 2007.09.12. 21:38:39
Thai: a Hölgyem/hölgyem is természetesen jó, sőt, kerüli azt, hogy egy ismeretlen korú nőt asszonynak gondolj, azaz idősebbnek titulálj. Ez inkább udvariassági / protokoll kérdés, mint helyesírási.
Eastman: ha info@akarmikft.hu-ra írok, akkor Tisztelt Akármi Kft.!-t szoktam írni. A "Tisztelt cím!" is bevett, de szerintem idétlen, és rideg.
Regulus: köszönöm, én pedig a versajánlódhoz gratulálok, jó volt végigolvasni.
Aki nálam gyakrabban ír az én blogomba, tegye fel a kezét! Köszi! Letehetitek. :( Vagytok páran.
Horváth Oszkár · http://oszkarsag.blog.hu 2007.09.12. 21:47:33
Címzésben szerintem 3453. hrsz. A "hrsz.: 3453." inkább egy adatlapon, adatközlőn lehet rajta, vagy ha cím (pl. a külterülethez tartozó település neve) nélkül írod, pl. "az említett telken (hrsz.: 3453.) áll egy ház". De ha "Lópici Gáspár (anyja neve: Guttman Aranka, született: 2100 Lottófalva, 3453. hrsz.", akkor már így, címként. ÍrNÁM, én, aki vagyok, Besenyő Pista bácsi.
De hogy mi a helyes, abban szerintem korábbi kijelentésemnek megfelelően a Posta illetékes, akinek a weboldalán ponttal, pont nélkül, elé- és mögéírva is előfordul, és itt vérzett el az utánajárási lelkesedésem. :)
Eastman 2007.09.13. 11:53:51
Majmász Gedeon 2007.11.20. 09:32:26
Ez helyesen: a pecsét helyét „P. H.”-nak kell jeleznie, esetleg a pecsét helyét „P. H.” kell(,) hogy jelezze.
"telefonszámoknál a telefonkönyv kéne legyen az etalon."
Ugyanaz, mint fent. Így írnám: Telefonszámoknál a telefonkönyvnek kellene (kéne?) lennie az etalonnak. Telefonszámoknál a telefonkönyv kellene(,) hogy legyen az etalon.
Ez például, hogy "kell jelezze", amolyan dupla felszólítás, de konkrétan indokolni nem tudom, az idevonatkozó szabályt nem ismerem, viszont ez így, ahogy írod, nagyon magyartalan, megkockáztatom, nem helyes.
Egyébként hasznos dolgokat olvastam itt, köszönet a blogért!
(Azt már csak zárójelben jegyzem meg, hogy Szekszárd irányítószáma nem 2700, hanem 7100.) :)
-pkata- 2008.05.14. 14:07:04
Ez a kérdés nekünk is fejtörést okozott, és mivel nem találtunk szabályt a szótárban, felhívtuk az MTA-t. Azt a felvilágosítást kaptuk, hogy helyes írásjellel és nélküle is. Nem hibás a "Tisztelett:".
-pkata- 2008.05.14. 14:08:13
"Tisztelettel:"
-pkata- 2008.05.14. 14:14:19
Egy sorban:
Szekszárd, Kadarka u. 4-6. 2700
Budapest VII., Rákóczi út 28/A II. 10/B 1072
Ezzel csak egy baj van, hogy szerintem a sor végén lévő irányítószám félreérthető. Szerencsésebb a helységnév elé írni, még ha a szabály nem is így rendelkezik.
zola 2008.06.02. 20:29:14
Az cikkben példaként csak ilyenek vannak, hogy Tisztelt K. Ferenc! , gondolom azért mert az hülyén hangzik, hogy Tisztelt Sz. Anna !
Cicafül 2008.08.12. 22:12:37
Banadics Ferencné 2008.10.22. 08:32:07
Köszönettel:Eta
Horváth Oszkár · http://oszkarsag.blog.hu 2008.10.22. 09:18:02
Hivatalos levelezés mintákról van néhány kiadvány, de az ilyesmit is inkább nyomdák, kiadók, vagy irodavezető-képző és szövegszerkesztés tanfolyamot tartó intézetek adják ki. Én láttam már balra rendezve is (ennek eredete azért az e-mail lehet), és a lap jobb feléhez képest középre rendezve is (írógéppel ez nem volt kunszt, szerintem ez lehetett sokáig az elvárás). LEHET, hogy szabály inkább arra van, hogy sorrendileg mik legyenek a levélben (címzett, hivatkozások, tárgy, megszólítás, keltezés, aláírás, csatolt dokumentumok), arra nincs, hogy mindezt balra vagy jobbra...
Van egy hivatkozási szám egy EU szabványra, ha úgy tetszik, ezt elsütheted rendeletszámként, ez a DIN 5008/676. Az üzleti levelezéssel kapcsolatos, keress rá, főleg németül fogsz találni dolgokat. Ha találsz jót, kérlek, másold be ide is!
Most nem merem aláírni, amit írtam...
Rooza · http://susside.blogter.hu 2008.10.22. 14:45:19
bme-tk.bme.hu/other/kuszob/ku0505.htm#lev%C3%A9l
doxi2 (törölt) 2010.02.25. 18:43:53
Horváth Oszkár · http://oszkarsag.blog.hu 2010.02.25. 20:34:26
Mondjuk ha engem kis ú-val hívnak meg valahová ingyen zabálni és dász kulturprográmmot nézni, akkor azért különösebb dac nélkül elmegyek.
Albu 2010.03.14. 20:22:13
Horváth Oszkár · http://oszkarsag.blog.hu 2010.03.15. 09:51:19
Albu 2010.03.19. 23:38:04
bekbórd! 2010.04.20. 07:38:54
Cicafül még 2008-ban kérdezte, de sajnos nem kapott rá választ, pedig most én is ezt keresem. Régóta bizonytalan vagyok ebben, én szoktam tenni vesszőt, levelező partnereim nem. Úgy tanultam, hogy a megszólítást vesszővel választjuk el a mondat többi részétől, és szerintem a köszönés nem a megszólítás része. Tehát:
>Kedves Péter!
>Szia, Péter!
>Szia, Kedves Péter! (a következő felmerülő kérdés lehet, hogy mindent nagy kezdőbetűvel írunk-e?)
Horváth Oszkár · http://oszkarsag.blog.hu 2010.04.20. 07:47:23
Ha a Kedves Zoli! helyére megy a dolog, akkor a Szia Zoli-ban sincs vessző. Ha egy párbeszédet idézel, vagy bárhol máshol a szövegbe ékelődik egy megszólítás, akkor pedig van, én így értelmezem.
Ehhez kapcsolódó szabályok:
254. A mondat elején vagy végén álló megszólítást vesszővel választjuk el a mondat többi részétől: Gyerekek, nézzétek csak! Nagyon vártalak már, édes fiam. Stb.
255. Ha a megszólítás beékelődik a mondatba, eléje is, mögéje is vesszőt teszünk: Most pedig, barátaim, rátérünk a dolog lényegére. Tudod-e, Sándor, a kötelességedet? Stb.
Esetleg érdemes megnézni, hogy Sándor György szkeccsében hogy írta le papírra azt, hogy „Tisztelt szülők, tanárok, gyermekek… Irma néni!” :)))
bekbórd! 2010.04.20. 14:08:40
bekbórd! 2010.04.20. 14:29:31
"· Szükséges-e vesszőt tenni az üdvözlésben, levelek kezdeteként használt köszönés és megszólítás közé? Például: Szia, Kati!
Az ilyen üdvözlések helyesírása valóban problematikus: a köszönés ugyanis önálló tagolatlan mondatként kapcsolódik a megszólításhoz, amely önmagában szintén alkothat tagolatlan mondatot. A helyes írásmód ezért a köszönést és a megszólítást vesszővel elválasztó változat (A magyar helyesírás szabályai. 254. szabálypont), mivel pragmatikai szempontból azonban ezek az elemek együttesen valósítják meg az üdvözlés, a kapcsolat megnyitásának beszédaktusát, a hétköznapi írásgyakorlatban szerepet kap a vessző nélküli változat is."
Hathor01 2011.05.19. 02:02:18
Végigolvastam a kérdéseket és válaszokat, de ilyen jellegűt nem találtam. Hogyan szólítom meg a vezetőmet, a jegyző urat egy hivatalos levélben, e-mail-ben, feljegyzésben, ha amúgy jó viszonyban vagyunk, egyidősek vagyunk, tegeződünk stb. "Kedves Keresztnév!" "Szia Keresztnév!" De nem az i-s, becéző. Bár sose hívtam Jánosnak Jani helyett. Vagy "Kedves Jegyző Úr! Kedves Jani!"? ???
Horváth Oszkár · http://oszkarsag.blog.hu 2011.05.19. 09:08:52
Nekem még, ha én volnék a (csak egy:)) jegyző, beleférne a "Kedves jegyző úr!" is, mégis úr, de már kisbetűs, barátságos. Az a cink, hogy ha már jegyzői MIVOLTÁBAN (1db nyakszirten rúgás jár nekem a szóért) szólítod meg, akkor ez a levél, ha hivatalos ügy, átkerülhet máshoz, és ott komolyabban képviseli az érintett témát, ha nem bizalmaskodó az eredeti címzettel. Lásd: néhány rádióriport, amiben az egymást amúgy 34 éve tegező riporter és riportalanya magázódnak, mert így helyénvaló, és nem kell elmagyarázni minden hallgatónak, hogy amúgy ismerem. A prosztóbbja (Havas Henrik) mond egy előszót, hogy "Zoltánnal 12 éve ismerjük egymást, ezért tegeződni fogunk", ami tökoké egy 2 órás beszélgetésnél, de mondjuk nem oké egy 5 perces riportban.
Az adekvát stíluson túl többet számíthat, hogy a következő kolléga, akihez a levél kerül, nem mondja magában, hogy "na, a Janinak valami csókosa, akkor ezt most véletlenül a fax helyett az iratmegsemmisítővel másolom le". Ha máshoz pedig nem kerül, akkor szólítsd meg úgy, hogy barátságosnak érezze.
Tehát vagy a duplával (tisztelt + külön kedves), vagy a kedves + kisbetűs titulussal mennék. Ha csak email, akkor utóbbival.
Hathor01 2011.05.19. 10:42:45
U.N.A.B. 2012.01.12. 21:59:29
magánügy 2012.02.05. 16:30:03
Mi köze a családi állapotomnak ahhoz, hogy jól, vagy rosszul intézem a hátralékos adód büntetését?
Maradok inkább, tisztelettel
Hölgyem
vagyok, aki vagyok 2012.11.20. 15:47:02
Levelet kell írnom egy hivatali vezetőnek,
hogy szólítsam meg a nevén kívül?
A hölgy főosztályvezető, leasszonyozhatom anélkül, hogy tudnám házas e?
Gáborpapa 2012.11.28. 15:17:10
Szerintem az irányító szám a cím végére írva lehet, hogy nem helyes, de így logikus. Talán a Budapest után lenne a legjobb, mert a nagyobb felől haladunk a kisebb felé. Miután valaki leírta, hogy melyik városban, utcában, házban, és melyik emeleten és melyik ajtónál lakik biztos nem gondol majd rá, hogy a kerületet is le kellene írnia, ergo így mindenki azzal kezdi, hogy le ne maradjon.
Zenonn 2013.10.19. 20:28:41
Viszont vannak ugye az automata kézbesítő rendszerek. Azoknak már lehet, hogy számít. Egyáltalán el tudják olvasni a kézírást? Hisz, ha nyomtatottan is írunk kézzel, nem mindenkinek azonos a "macskakaparása"...
feldedr 2017.03.14. 12:35:34
Éppen jó példa ez a kérdésemre.
A rövidítés használata során a névelő "a" vagy "az" lesz -e az utána álló hangzó alapján ?
Itt: "A folyamatosan, egy sorba írt címeket a következőképpen lehet írni (a MHSZ alapján):"
( Véleményem szerint a Magyar Helyesírási Szótár a rövid név után is ugyanaz marad , ezért a névelő "a" ! Esetleg tévedek?
feldedr